17 Styczeń 2019    |    Marian, Jan, Antoni

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Działalność "Zagród Edukacyjnych" w województwie świętokrzyskim

Zagroda edukacyjna

Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych jest prowadzona przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Sieć służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocji działalności gospodarstw edukacyjnych.

„ZAGRODA EDUKACYJNA” to przedsięwzięcie prowadzone przez mieszkańców wsi na obszarach wiejskich, gdzie realizowane są przynajmniej dwa cele edukacyjne spośród edukacji w zakresie produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, przetwórstwa płodów rolnych, świadomości ekologicznej i konsumenckiej lub dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.


Informacja o Zagrodach Edukacyjnych w Polsce  |     |  Wykaz Zagród Edukacyjnych w województwie świętokrzyskim  |

 


AKTUALNOŚCIIV Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

IV Ogólnopolski Zlot Zagród EdukacyjnychW dniach 16-18 listopada 2016 r. przedstawiciele zagród edukacyjnych z województwa świętokrzyskiego uczestniczyli w IV Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbył się ramach konferencji pn. „Wdrażanie innowacyjnych działań rolniczych przez członków Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych” w Dąbrowie Górniczej. Organizatorem wydarzenia było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Czytaj więcej...Lekcja w zagrodzie edukacyjnej EKORAB 

Lekcja w zagrodzie edukacyjnej EKORAB21 października 2016 roku uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach w zagrodzie edukacyjnej EKORAB w Jasieniu w gminie Staszów. Gospodarstwo to od 2015 roku zrzeszone jest w ogólnopolskiej Sieci „Zagrody Edukacyjne” koordynowanej przez CDR Brwniów oddział w Krakowie. Gospodarze Ela i Bogdan Charowie to pasjonaci, którzy z wielkim zaangażowaniem pragną zaszczepić w młodym pokoleniu zamiłowanie do natury oraz przybliżyć wiedzę na temat zdrowego żywienia. 

Czytaj więcej...  


 

„Zagroda edukacyjna Pytlówka" – przykład przedsiębiorczości

„Zagroda edukacyjna Pytlówka” – przykład przedsiębiorczości W ostatnich latach w Polsce dokonał się złożony i trudny proces przemian organizacyjnych, gospodarczych i ekonomicznych w rolnictwie. Wśród znawców problemu istnieje pogląd, że rodziny rolnicze mimo zapaści w rolnictwie mają szansę wyjścia z kryzysu poprzez rozwój przedsiębiorczości. Chociaż brzmi to czasem nazbyt optymistycznie, rozbudzając nadzieje wielu, to jednak można osiągnąć sukces. Jego źródło tkwi w motywacjach jakimi kieruje się osoba podejmująca działalność, w predyspozycjach jakie posiada, stopniu satysfakcji i celu jaki chce osiągnąć. Sama przedsiębiorczość to cecha naszej osobowości, a także działanie, którego można się nauczyć w toku edukacji zawodowej i społecznej.


Państwo Anna i Michał Sokalscy z Tarczka w gminie Pawłów (powiat starachowicki) prowadzą od lat gospodarstwo agroturystyczne. Stawiając czoła nowym wyzwaniom i oczekiwaniom pan Michał stworzył nowy produkt „Zagrodę edukacyjną Pytlówka. Wiele lat temu postanowił zbierać stare sprzęty związane z życiem na wsi i pracą na roli. Eksponatów ciągle przybywało i z czasem zajęły całą stodołę. Krosna stały obok młocarni, ta zaś przywalona starymi piłami zasłaniała stojące opodal masielnice. Całość była rozlazła i bez wyrazu, pozbawiona myśli przewodniej.

Uczestnicząc w jednym ze szkoleń organizowanych przez nasz Ośrodek, dowiedział się o istnieniu sieci Zagród Edukacyjnych. O ludziach z pasją, którzy swoim hobby, talentami i umiejętnościami dzielą się z innymi. Postanowił pójść tym tropem i do swojego gospodarstwa-muzeum zaprosić dzieci. Dostosował obiekt do zajęć ustawiając eksponaty w logicznym porządku. Wyobraźnia podsunęła mu historię, która rozgrywa się w stodole. Historię, w którą wpleciony jest stary wóz, piły do cięcia drewna, tary i masielniczki. Okazało się, że sierpy, kosy, młocarnia, wialnie i żarna układają się w opowieść o ziarenku, które staje się mąką i w końcu pyszną bułeczką. Te bułeczki, ulepione przez dzieci trafiają teraz do prawdziwego pieca chlebowego, rozgrzanego drewnem ciętym starymi piłami. Wszystko zaczęło do siebie pasować. Stary konny pług pomaga małym słuchaczom zrozumieć jak z małego nasionka wyrasta dorodne warzywo. A wyrasta ono na polu. I właśnie na polu najlepiej można nauczyć się rozpoznawania warzyw. Trzeba przecież wiedzieć, że ziemniak rośnie pod ziemią, a wielkie i żółte to nie gigantyczny banan tylko cukinia.

Przyjazd grupy szkolnej do zagrody edukacyjnej Pytlówka, zwłaszcza na nowy program, to duży stres dla pana Michała. Często zadaje sobie szereg pytań – Czy się spodoba, czy dzieci nie będą się nudziły, czy będą grzeczne i będzie im w stanie przekazać wiedzę? Z każdą lekcją jest jednak coraz lepiej. Programy edukacyjne pan Michał dopasowuje pod potrzeby uczniów. Pojawiają się nowe elementy, ciekawsze opowieści oraz nowe zabawy.

Organizowanie warsztatów to z pewnością dodatkowy dochód w gospodarstwie. Ale także nowe wyzwania, poznawanie nowych ludzi z różnych stron świata i ciekawa lekcja życia. Lekcja, która daje wiedzę teoretyczną i praktyczną. To nowe doświadczenia dzięki którym Pan Michał jada kotlety z pokrzywą, chleb na zakwasie, pije herbatę z wierzbówki. A jego dom pomalowany jest naturalną farbą glinianą. Plastikowe krzesełka zamienił na olchowe fotele, a zamiast tui sadzi buki, antonówki i kosztele. Starosłowiańskie znaki wymalowane na bramie „Pytlówki” mówią z jednej strony witajcie a z drugiej do zobaczenia.

W ostatnich latach świętokrzyskie przeżywa swoiste oblężenie turystów. W pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych często brakuje miejsc. Od września charakterystyka pobytów się jednak zmienia, przybywa rezerwacji weekendowych, a liczba gości stopniowo maleje. Odwrócić ten trend może poszerzenie oferty o warsztaty tematyczne skierowane zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Pierwszą wycieczkę na warsztaty Państwo Anna i Michała Sokalscy przyjęli w 2013 roku. Przygotowania trwały prawie miesiąc, wymagało to od nich wielu wyrzeczeń i olbrzymiego nakładu pracy. Po przeszło 4 latach gospodarstwo zmieniło się nie do poznania. Podstawą jest oczywiście infrastruktura – zadbane podwórko, dużo miejsca i zieleni, miejsce, w którym mogą odbywać się warsztaty w razie niepogody. Dzieciom do gustu przypadną także place zabaw oraz zwierzęta, z którymi mogą obcować.

Produktem „Pytlówki” są warsztaty. Ich wyjątkowość i atrakcyjność pozwoli na pozyskanie dużej liczby uczestników. Wiele gospodarstw oferuje jest program „Od ziarenka do bochenka”, w którym dzieci poznają zboża, uczą się procesu jego obróbki, i w końcu same formują i pieką chlebki lub bułeczki. Zadaniem w zagrodzie edukacyjnej w Tarczku jest tak poprowadzić zajęcia, żeby nie były zwykłym monologiem, ale jednocześnie wspólną zabawą, nauką, przygodą, tajemnicą do odkrycia oraz przeżyciem, które dzieci zapamiętają na długo.

Zatem nowe wyzwania dla Anny i Michała Sokalskich to poszerzenie oferty dla szkół, Świętokrzyskiego Uniwersytetu III Wieku w Kielcach, wizyt studyjnych, oraz najróżniejszych wycieczek integracyjnych oraz indywidualnych gości krajowych i zagranicznych. Warto może pokusić się także o przyjęcia okolicznościowe. Ale to jeszcze kolejne wyzwania i cele do osiągnięcia. To motywacja i wizja – chyba już przedsiębiorców – Państwa Sokalskich. Ich przykład pokazuje, że poszukując nowych rozwiązań i wprowadzając je w życie, możemy być lepsi od konkurentów i odnosić sukcesy.

Justyna Gulba, Michał Sokalski

Galeria:
Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” 
– ciekawa propozycja zdobywania dodatkowej wiedzy przez dzieci i młodzież szkolną

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” – ciekawa propozycja zdobywania wiedzy przez dzieci i młodzież szkolnąJuż po raz trzeci ŚODR w Modliszewicach był organizatorem Dnia Otwartego w Zagrodzie Edukacyjnej, tym razem w gospodarstwie agroturystycznym „U Zosi” w Skarbce Dolnej (gmina Bałtów), które jest zrzeszone w ogólnopolskiej Sieci „Zagrody Edukacyjne” koordynowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w województwie świętokrzyskim mamy 17 gospodarstw agroturystycznych mających w swojej ofercie programy edukacyjne skierowane do uczniów szkół, które są również zrzeszone w Sieci. Dla gospodarstw prowadzących taką działalność to nie lada wyzwanie oraz nowe możliwości rozwoju, zaś dla uczniów same korzyści – kontakt z wsią, rolnictwem, zwierzętami. Dzieci mogą poznać wiejską kulturę, kuchnię czy zdobyć wiedzę na temat roślin i zwierząt. Natomiast rolnicy zyskują dodatkowe źródło dochodu.


Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” został zorganizowany przy współpracy Urzędu Gminy w Bodzechowie i Powiatowego Zespołu Doradczego ŚODR w Ostrowcu Św. W tym miejscu pragniemy złożyć gorące podziękowania wójtowi gminy Jerzemu Murzynowi, bez którego wsparcia finansowego nie byłoby możliwe to przedsięwzięcie, kierowniczce Krystynie Kuźni, specjalistce ds. PWGDiA Monice Nowocień oraz Zosi Sałek, Łukaszowi Sałek i ich współpracownikom, którzy stanęli na wysokości zadania by przygotować zajęcia i pobyt dzieci w gospodarstwie zgodnie z założeniami. W zajęciach wzięło udział ponad 50 dzieci ze szkół podstawowych w Szwarszowicach i Chmielowie oraz ich opiekunowie, a także zaproszeni goście wśród których byli: Barbara Krzemińska – wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach, rolnicy z powiatu opatowskiego i ostrowieckiego zainteresowani utworzeniem zagrody edukacyjnej oraz doradcy ŚODR Modliszewice. Właściciele gospodarstwa rodzina Sałków od wczesnych godzin rannych czynili przygotowania do przeprowadzenia zajęć dla uczniów, tj. pokazu wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym oraz dwóch lekcji „Z czego powstaje chleb” i „Tajemnice leśnego świata”. Wizyta dzieci i gości w gospodarstwie rozpoczęła się krótkim powitaniem i przedstawieniem samej zagrody oraz zasad obowiązujących podczas zajęć. Zaraz potem było wkładanie chleba do rozgrzanego wcześniej pieca oraz podział dzieci na dwie grupy. Każda z nich uczestniczyła w dwóch lekcjach.

Podczas lekcji „Z czego powstaje chleb” dzieci zapoznały się z podstawowymi zbożami, z których powstaje chleb oraz mąką z nich wytworzoną, a przede wszystkim porównywały smak domowego chleba z chlebem niedomowym. Dzieci próbowały swoich sił przy mieleniu ziaren w żarnach, dowiedziały się jak wyrabiać ciasto na chleb i jakich narzędzi trzeba użyć przy jego wypieku. Dzieci również same wyrabiały ciasto – na ciasteczka, które, poza chlebem również były w programie lekcji. Zabawy było co nie miara, każdy znaczył swoje ciastka, bo po wyjęciu z pieca należało je zapakować w torebkę i wziąć na pamiątkę pobytu w gospodarstwie. No i jeszcze poczęstunek dla wszystkich uczestników, na który składały się produkty pochodzące z gospodarstwa – były same pyszności, aż trudno tu wymieniać. Nam najbardziej przypadły do smaku bułeczki drożdżowe z konfiturami z brzoskwini, śliwek i wiśni.

Druga grupa poznawała w tym czasie „tajemnice leśnego świata”. Wędrówka po lesie okazała się również bardzo ciekawa. Było rozpoznawanie roślin oraz mieszkańców lasu, nauka o gospodarce leśnej i zbieranie skarbów: liści, owoców drzew i elementów runa leśnego. Dzieci poznały niektóre gatunki drzew: dęby, modrzewie, sony, świerki. Dowiedziały się jak owocują, po co są zbierane szyszki przez leśników i czym żywią się leśne zwierzęta. Po powrocie dzieci miały do wykonania zadanie – rozpoznawanie tego co zebrały w lesie. Było przy tym sporo uciechy, ale przy okazji sprawdzenie zdobytej wiedzy.

Wizyta w gospodarstwie trwała prawie cztery godziny, był też czas na zwiedzanie zagrody, zabawę, relaks, granie w piłkę, itp. Dzieci wracały do domów ze zrobionymi przez siebie ciasteczkami i świeżym chlebkiem, którego zapach i smak zapamiętają na długo. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na podobnej „lekcji w zagrodzie” w kolejnym z gospodarstw edukacyjnych współpracujących z ŚODR Modliszewice. Zachęcamy już teraz szkoły i nauczycieli oraz rodziców uczniów i wójtów gmin do współpracy i kontakt z naszym Ośrodkiem do udziału w „lekcjach u rolnika” oraz w Dniu Otwartym w Zagrodzie Edukacyjnej za rok. 

Teresa Wąsik
Anna Michalska

Galeria: 
 Rewizyta szwajcarskich gospodarstw edukacyjnych 

Rewizyta szwajcarskich gospodarstw edukacyjnych

Przedstawiciele zagród edukacyjnych „Pytlówka” i „Ostoja Dworska” reprezentowali województwo świętokrzyskie na spotkaniu dotyczącym Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, które odbyło się 4 lutego 2016 roku w Krakowie. W spotkaniu zorganizowanym przez CDR w Krakowie wzięli udział przedstawiciele zagród edukacyjnych ze Szwajcarii i z Polski oraz wojewódzcy koordynatorzy Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych i koordynatorzy realizowanego na przełomie 2013 i 2014 roku projektu w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Podczas spotkania omówiono stan i rozwój gospodarstw edukacyjnych w Polsce na przykładzie województw, w których realizowany był projekt. Przedstawiono wybrane programy edukacyjne i zaprezentowano fragment „lekcji u rolnika” poprowadzonej przez Grzegorza Szymańskiego z Zagrody Edukacyjnej „Ostoja Dworska’. Spotkanie stanowiło element rewizyty ze strony szwajcarskich zagród edukacyjnych. Ich właściciele mieli okazję poznać zasady funkcjonowania polskich gospodarstw i przekonać się jak w nich prowadzone są zajęcia.

Anna Michalska

Galeria:
III Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

III Ogólnopolski Zlot Zagród EdukacyjnychW dniach 18-20 listopada 2015 roku odbył się III Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych organizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Jego uczestnikami byli członkowie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, w tym także pięciu przedstawicieli naszego województwa oraz koordynatorzy z pozostałych regionów kraju. Spotkanie miało formę konferencji, która była częścią programu edukacyjnego zmierzającego do rozwoju Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w Polsce.

Program merytoryczny obejmował m.in. wykłady tematyczne w zakresie: funkcjonowania zagród edukacyjnych jako innowacyjnej działalności na obszarach wiejskich, przykładowych programów edukacyjnych w oparciu o ogrody pokazowe, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20120. Odbyły się też konsultacje ekspertów z uwzględnieniem konkretnych problemów, z którymi borykają się właściciele zagród. Były warsztaty pt. „Wszystko o ziemniaku”, „Bibułkowy świat”, „Koń jaki jest”, „I Tobie się upiecze”, a także przeprowadzone w podkarpackich zagrodach edukacyjnych „Ranczo” i „Siedlisko Janczar” oraz przygotowany przez organizatorów program turystyczny „Dziedzictwo kulturowe Podkarpacia” obejmujący zwiedzanie Rzeszowa.  

Ostatnim elementem konferencji był wykład oraz zajęcia warsztatowe pt. „Programowanie zajęć edukacyjnych w oparciu o potencjał rolniczy środowiska lokalnego” prowadzone pod czujnym okiem zespołu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczestnicy mogli też podziwiać przygotowaną przez studentów wystawę. Wykonane z naturalnych elementów „domki dla owadów” to jednocześnie ciekawy element pomocy dydaktycznych do wykorzystanie w czasie zajęć edukacyjnych.

Trzydniowy program zakończył się podsumowaniem i zaproszeniem do udziału w kolejnej konferencji.

Anna Michalska

Galeria:
Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej EKOSTOKROTKA

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej EKOSTOKROTKAPo raz kolejny Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zorganizował Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej. Tym razem „lekcja u rolnika” odbyła się 8 września w Gospodarstwie Agroturystycznym EKOSTOKROTKA w Kapkazach. Dzięki przychylności Małgorzaty Muzoł – świętokrzyskiego kuratora oświaty oraz wsparciu Krzysztofa Jasińskiego – zastępcy burmistrza Miasta i Gminy w Końskich, dzieci mogły pojechać do Kapkaz w gminie Bodzentyn (pow. kielecki) i w zagrodzie należącej do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych wziąć udział w zajęciach. Grupa stanowiła 50 dzieci z klas trzecich ze szkół podstawowych nr 1 i 2 w Końskich. Wśród zaproszonych gości była Ewa Okońska – redaktor Polskiego Radia Kielce S.A.

Lekcje u rolnika i planowany coroczny dzień otwarty w zagrodzie to bez wątpienia jest ciekawa inicjatywa. Początek swój miała w ubiegłym roku i – o czym już wiemy od samych uczestników – jest interesującą formą prowadzenia zajęć edukacyjnych.

O tym, jak wyglądają takie zajęcia, mogły się przekonać dzieci i ich opiekunowie – nauczyciele i rodzice. W przeprowadzonych przez właścicieli lekcjach czynnie uczestniczyła też Małgorzata Muzoł. A ich program był niezwykle ciekawy i bogaty. Zawierał aż cztery elementy.

Lekcja 1. – od ziarenka do bochenka:

 1. Prezentacja różnych gatunków zbóż oraz przetworów zbożowych.
 2. Pogadanka z dziećmi o szacunku do chleba.
 3. Technologia sporządzania i wypieku chleba domowym sposobem w piecu chlebowym.
 4. Warsztaty wypieku chleba.

Lekcja 2. – od mleczka do sereczka – czyli o mleku i jego przetworach:

 1. Pogadanka o procesie wytwórczym sera, mleka i jego przetworów.
 2. Omówienie gatunków zwierząt, od których pozyskujemy mleko.
 3. Wskazanie różnic między mlekiem świeżym, a zsiadłym.
 4. Prezentacja sera białego sporządzanego przez gospodarzy oraz przetworów mlecznych.
 5. Warsztaty wyrobu masła.

Lekcja 3. – flora i fauna Kapkaz:

 1. Zwiedzanie zagrody; w gospodarstwie są zwierzęta, które można obejrzeć, pokarmić i dotknąć: króliki, kaczki, indyki, kury ozdobne, krowy, kucyk, kotki, pieski, żółw wodny.
 2. Przejażdżka wozem drabiniastym i zwiedzanie okolicy.

Lekcja 4. – od ziarenka lnianego do ubranka gotowego:

 1. Zwiedzanie muzeum – „Wiejskiego warsztatu tkackiego” i poznawanie przebiegu procesu technologicznego: od ziarna lnu, poprzez jego obróbkę, aż do ubranka gotowego.
 2. Pogadanka na temat warzenia i bielenia płótna.
 3. Pokaz starodawnych rekwizytów i rękodzielnictwa ludowego – np. kobylica, woźnica, wialnia zbożowa, jarzmo, hafty gobelinowe, obrazy z ziaren, malowane na szkle, robione ze sznurka, robótki szydełkowe (serwety, obrusy, bieżniki).


Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach, lepiły bułeczki z kruchego drożdżowego ciasta i wyrabiały śmietanę. Na koniec mogły skosztować własne wyroby. Poznać, jak smakuje domowe jedzenie i czym się różni od produktów kupionych w sklepie. Gospodarze przygotowali też poczęstunek, a wszystko z własnego gospodarstwa. Był swojski chleb, ser biały i żółty, powidła, miód, masło, smalec, ogórki kiszone, a na deser ciasto i faworki.

Niektórzy uczestnicy, ci wyróżnieni lub bardziej odważni, usłyszą się pewnie w audycji radiowej nagranej przez redaktor Ewę Okońska. Tak więc wywiadu udzieliły dzieci, ale także pani kurator i Krystyna Krzciuk – właścicielka zagrody.

Fajnie, że są takie miejsca, gdzie nauczyć się można wiele, niekoniecznie siedząc w ławce. Zapraszam do skorzystania z ofert zagród edukacyjnych – pełna informacja i oferta dostępna jest w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Dział Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki i na stronie internetowej www.zagrodaedukacyjna.pl.

Anna Michalska

Galeria:Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dotyczące sieci "Zagród Edukacyjnych"

Sieć "Zagroda edukacyjna"Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach ogłasza nabór na szkolenie dla rolników prowadzących gospodarstwa rolne z terenu województwa świętokrzyskiego. Tematyka szkolenia dotyczyć będzie przystąpienia do sieci "Zagród Edukacyjnych" oraz ich funkcjonowania. Szkolenie odbędzie się w listopadzie tego roku w naszym Ośrodku w Modliszewicach. Konkretny termin i godzina szkolenia podany zostanie po zakończeniu naboru.


Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane będą drogą e-mailową na adres: gwia@sodr.pl
poprzez wypełnioną i przesłaną kartę zgłoszenia (do pobrania na dole strony).

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 października 2015 r.

Szkolenie jest bezpłatne, uczestnik pokrywa jedynie koszty dojazdu i wyżywienia.


Szczegółowe informacje:

Dział Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki
ŚODR Modliszewice
gwia@sodr.pl
tel. 41 372 2284 do 86

Do pobrania:
Karta zgłoszenia udziału

Anna Michalska